Przepis na zdjęcie – jak zrobić zdjęcie pół na pół

Tego typu fotografie na pierwszy rzut oka wydają się być fotomontażem sklejonym z dwóch zdjęć

Jednego podwodnego i jednego powierzchniowego. Nic bardziej mylnego – to jedno ujęcie wykonane w odpowiedni sposób.
Niezbędny będzie aparat w obudowie podwodnej wraz z szerokokątnym obiektywem. Obiektyw to jednak nie wszystko – będziemy też potrzebowali dużego portu czyli obudowy obiektywu. Im większy tym łatwiej będzie nam wykonać takie zdjęcie. 
 
Nie uda nam się taki efekt gdy będziemy korzystali z wodoodpornych kompaktów z malutką przednią soczewka obiektywu. 
Pod wodą używam Olympusa PEN E-PL1 lub OM-D EM-5 ze względu na dużą kompaktowość sprzętu przy zachowaniu jakości zdjęć z lustrzanki – zwłaszcza w przypadku OMDka Oczywiście do małych obiektywów z systemu u4/3 nie ma tak wielkich portów kopułowych jak do dużych lustrzanek. Dlatego mam troszkę pod górkę aby wykonać takie zdjęcie 🙂

Zastosuj obiektyw szerokokątny z możliwie dużym portem kopułowym 
W podwodnym systemie z którego korzystam też istnieje możliwość dokupienia portów kopułowych a więc ułatwienia sobie pracy przy tego typu kadrach. 
 
Zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt to oczywiście tylko początek. 
 
Potrzebujemy mieć jeszcze ciekawy motyw do sfotografowania.
Ciekawy zarówno nad wodą jak i pod wodą. Oba fragmenty tego zdjęcia będą musiały być interesujące dla odbiorcy. Nie uzyskamy dobrego zdjęcia, gdy któraś z połówek zdjęcia będzie nudna i nie ciekawa. Wtedy nie ma sensu decydować się na zdjęcie pół na pół.
To jeden z powodów dla którego trudno trafić na robiące wrażenie zdjęcia pól na pół. 
 
Warto poświęcić  czas i znaleźć ciekawe motywy które umieścimy na fotografii. Nie potrzeba też głęboko nurkować. Większość ciekawych motywów znajdziemy w płytkiej wodzie. Co więcej jeśli zanurkujemy głęboko – trudno nam bedzie wykonać zdjęcie tego co nad powierzchnią. 
 
Jeśli zdjęcie wykonamy na płytkiej wodzie – będziemy mogli wówczas pokazać dno, które nie będzie od nas zbyt daleko. 
Nie bez znaczenia oczywiście jest woda w której wykonujemy tego typu zdjęcia. Musi być to woda o dużej przejrzystości. Jest to technika, która raczej sprawdzi się w ciepłych  czystych i przejrzystych wodach niż w tych mętnych do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. W naszej strefie klimatycznej do tego typu zdjęć doskonale się nadają stawy górskie, które bardzo często oferują dużą przejrzystość. 
 
Podczas wykonywania zdjęć trzeba pamiętać też,  że woda pozornie powiększa obiekty na które patrzymy. Ma górze będziemy mieć jeden motyw daleko nad wodą, zaś drugi pod wodą będzie “bliżej nas”. Ustawiając ostrość musimy o tym pamiętać. Dobrze jest przymknąć przysłonę tak aby na tyle zwiększyć głębię ostrości by oba fragmenty miały szanse być ostre. 
 
Napotkamy też na kilka problemów, którym trzeba będzie zaradzić.
– Pierwszy polegający na tym, że obraz powyżej linii wody będzie jaśniejszy niż ten poniżej. Można próbować zniwelować ten efekt stosując filtry połówkowe szare. Najłatwiej jednak będzie doświetlić scenę pod wodą za pomocą lampy błyskowej. Znaczenie ma też pora dnia oraz ułożenie naszego obiektywu względem słońca. Niebo nie może być białą plamą…. 
 
podwodna panorama / Marcin Dobas
Pionowa i podwodna panorama. Jokulsarlon – góra lodowa
 
– Drugi trochę bardziej uciążliwy problem – to krople tworzące się na obudowie obiektywu. Tu kwestia opracowania metody wynurzania aparatu z wody tak aby zdążyć nacisnąć na spust zanim krople wytworzą się na obudowie. 
Niektórzy stosują też sok z cytryny. Nie wiem czy pomaga – bo nigdy nie próbowałem 🙂 
 
 
Znając te podstawy po prostu powinniśmy zabrać się do eksperymentowania i fotografowania. 
 
I na koniec jedno z moich ulubionych zdjęć wykonanych tą techniką 🙂
autorem jest David Doubilet – Jeden z moich ulubionych fotografów podwodnych. 
 
Przy okazji na filmie, który otworzy się po kliknięciu na jego imie i nazwisko od 40s widać jak duży może być sprzęt podwodny. Z jednej strony ułatwia to wykonywanie zdjęć pół na pół ale z drugiej zdecydowanie utrudnia przelot samolotem 🙂 
 

“Doczytałeś” tutaj ? zapraszam na facebooka