Aplikacje dla fotografów – na smartphona

Które programy mogą się przydać fotografom krajobrazu i przyrody? Co warto zainstalować w telefonie ?

Oto kilka propozycji użytecznych aplikacji, które odpowiednio wykorzystane mogą być dla nas kopalnią wiedzy. Postaram się odpowiedzieć na pytanie jakie aplikacje dla fotografów mogą okazać się przydatne i gdzie ich szukać ?

W fotografii kluczową rolę odgrywa oświetlenie. “Fotografia” to nic innego jak ‘malowanie światłem’. To właśnie ono decyduje o tym, jak będzie wyglądało nasze zdjęcie i jak będzie odbierane. W tym samym miejscu o różnych porach dnia możemy uzyskać zupełnie różne efekty. Prawdopodobnie najbardziej przypadną nam do gustu zdjęcia zrobione przy wschodzie lub zachodzie słońca. Nie bez powodu w fotografii funkcjonuje pojęcie złotej oraz niebieskiej godziny.

Złota godzina- okres przed zachodem, lub tuż po wschodzie słońca podczas którego światło będzie miękkie i bardziej pomarańczowe niż w ciągu dnia © Marcin Dobas / dobas.art.pl

 

Jak sama nazwa wskazuje, złota godzina na ogół nie trwa godziny. Jej długość zależy od szerokości geograficznej i może wynosić od kilku minut (blisko równika) do kilku godzin (blisko biegunów).

Gdzie wzejdzie i zajdzie słońce?

Dla nas, fotografów, bardzo cenne są informacje, gdzie i o której wzejdzie/zajdzie słońce. Dzięki temu jesteśmy w stanie przygotować się do danego tematu czy zdjęcia. Czy góra rzuci cień na staw górski, który ma pozostać oświetlony, czy szczyt zasłoni wschód słońca? To pytania, na które powinniśmy znać odpowiedź, zanim rozstawimy statyw i będziemy czekać na tę decydującą chwilę, gdy naciśniemy spust migawki.
Dzięki aplikacjom bez problemu możemy przewidzieć o której godzinie słońce ustawi się w osi doliny  © Marcin Dobas / dobas.art.pl
Do tej pory wszelkie takie informacje zdobywaliśmy empirycznie. Po spędzeniu kilku poranków w danym rejonie wiedzieliśmy, gdzie słońce zajdzie, gdzie wzejdzie oraz jaka jest jego trajektoria. Teraz z pomocą przychodzą nam wspaniałe, użyteczne programy.

Aplikacje

W tej chwili jest ich już sporo zarówno na pecety, jak i urządzenia mobilne. Dostarczają szczegółowych danych, o której wzejdzie/zajdzie słońce czy księżyc i gdzie to nastąpi. Oczywiście, możemy też sprawdzić, jaka będzie wysokość nad horyzontem o dowolnej godzinie w dowolnym miejscu na ziemi. Do niedawna moim ulubionym programem był TPE. Korzystałem z niego najczęściej
The Photographer’s Ephemeris

To program godny polecenia przede wszystkim dlatego, że w wersji na komputery stacjonarne jest bezpłatny. Zapłacić musimy tylko wtedy, gdy chcemy go używać na tablecie lub smartfonie. Aplikacja nie tylko określa godzinę wschodu i zachodu w dowolnym miejscu na świecie i dowolnego dnia, ale też uwzględnia różnicę w wysokości terenu. Jej działanie opiera się na mapach Google, na które naniesione są linie pokazujące azymut wschodu, azymut zachodu oraz kierunek padania promieni słonecznych o danej godzinie. Można też oczywiście dowiedzieć się, jak wysoko nad horyzontem będzie tarcza słońca o konkretnej godzinie

Na Androida aplikacja jest dostępna w dwóch wariantach: bezpłatnym (okrojonym) i płatnym (pełnym). Działa podobnie do Photographer’s Ephemeris. Pokazuje informacje o położeniu słońca , kierunek wschodu i zachodu na tarczy kompasu i pozwala na symulowanie ruchu słońca. W wersji płatnej wzbogacona jest o mapę, Street View oraz dane dotyczące księżyca, a to dla nas również istotna informacja.
W niektórych sytuacjach faza księżyca interesuje nas bardziej niż dane dotyczące słońca. Dlaczego? Chcemy na przykład fotografować w nocy, tak aby gwiaździste niebo wyszło jak najlepiej. Może się okazać, że księżyc w pełni pokrzyżuje nam plany. Jeśli planujemy wyjazd do odległego kraju w celu fotografowania zorzy polarnej, musimy tak dobrać termin wyjazdu, aby jasny księżyc w pełni nie zepsuł nam kadrów.
Oczywiście są aplikacje pokazujące również fazy Księżyca w konkretnym dniu. Bez problemu dowiemy się, kiedy będzie nów, kiedy pełnia, a kiedy księżyc przyjmie kształt cienkiego rogalika. Dobrze jest jednak, jeśli wszystkie niezbędne dostarczy jeden program.
Moim zdecydowanym faworytem jest…

EXSATE Golden Hour. – mój zdecydowany faworyt
Exsate Golden Hour

 

To chyba najlepsza bezpłatna aplikacja tego typu, z jakiej korzystałem.
Oferuje bardzo dużo przydatnych funkcji. Łączy informacje dotyczące azymutu czy wysokości nad horyzontem z informacjami dotyczącymi faz księżyca. Na tle innych programów wyróżnia się tym, że pozwala na definiowanie określonych warunków oświetlenia. Program je wyszukuje i informuje, kiedy zostaną spełnione.
Domyślnie zdefiniowane są takie okresy, jak niebieska godzina, złota godzina, najlepszy czas na fotografowanie gwiaździstego nieba. Można też samodzielnie określić warunki, które musi spełnić słońce lub księżyc lub obydwa jednocześnie. Poszukując odpowiednich warunków, ustawiamy wysokość słońca lub przedział wysokości nad horyzontem, gdzie słońce musi się znajdować. Możemy określić przedział kierunków, z których będą dochodzić promienie słoneczne. Takie same wartości można ustawić dla księżyca. Co ciekawe, w warunkach, których pożądamy, da się też zaznaczyć czy wybrać fazę księżyca.
Przykładowo jeśli potrzebujemy, aby słońce znajdowało się kilka stopni poniżej horyzontu, a księżyc był w tym czasie widoczny w pełni, możemy ustawić taki alarm. Program poinformuje nas, że te warunki danego dnia zostaną spełnione. Można również wybrać kierunek albo wysokość, na jakiej ma się znajdować księżyc.
Exsate Golden Hour – Domyślnie zdefiniowane alarmy – czyli najlepsze pory na fotografowanie określonych motywów.•play.google.com

Twórca programu nie ograniczył się do “blue hour” oraz “golden hour”. Zdefiniował też różne “dziwne” ustawienia, jak księżyc w pełni podczas błękitnej godziny, księżyc widziany jako rogalik podczas błękitnej godziny, całkowicie ciemne niebo lub wschód słońca dokładnie na wschodzie. Możliwości znalezienia odpowiedniego momentu oświetleniowego są więc nieograniczone.

Możemy sprawdzać, kiedy dolina będzie oświetlona, kiedy wieżowiec rzuci cień na inny wieżowiec (nawet jeśli ten wieżowiec znajduje się kilkaset kilometrów od nas i będziemy tam dopiero za miesiąc). Moim zdaniem to bardzo dopracowana aplikacja, która pozwala na dokładne zaplanowanie fotografowania lub wyjazdu w konkretne miejsce, tak aby mieć największe szanse na dobre zdjęcie.

Często nie interesuje nas tylko złota godzina, ale również pływy…•© Marcin Dobas / dobas.art.pl
To potężne narzędzie, za pomocą którego jesteśmy w stanie solidnie przygotować się do fotografowania i pojechać w teren, mając już w głowie w jakiś sposób nakreślone kadry…

Pogoda? Pływy?

W smartfonie fotografa krajobrazowego czy podróżnika być może powinny znaleźć się aplikacje umożliwiające sprawdzenie godzin pływów. Przecież możemy fotografować na wybrzeżu wód pływowych, a informacje dotyczące przypływów i odpływów mogą być dla nas ważne nie tylko ze względu na aspekt graficzny, ale również ze względu na nasze bezpieczeństwo.

Nie powinno też zabraknąć programu pozwalającego na sprawdzenie prognozy pogody. Gorąco polecam aplikację Norweskiego Instytutu Meteorologicznego.

YR.NO
yr.no

Serwis yr.no to efekt współpracy NRK (norweski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny) oraz Norweskiego Instytutu Meteorologicznego. Pojawił się on w 2007 roku, a pięć lat później miał około 4,5 miliona tzw. unikalnych użytkowników tygodniowo. Od niedawna jest dostępny jako aplikacja. To ceniona prognoza ze względu na wysoką sprawdzalność. Można wyświetlić prognozy krótkoterminowe, długoterminowe lub szczegółowe. Dla fotografów cenna jest możliwość sprawdzenia zachmurzenia oraz rozgraniczenia między chmurami piętra niskiego średniego i wysokiego. 
To tylko kilka propozycji programów usprawniających fotografowanie w terenie. Wybór jest olbrzymi i oczywiście warto poszukać czegoś specjalnie dla siebie, ponieważ każdy potrzebuje trochę innych rozwiązań. Jeśli chcemy sfotografować Drogę Mleczną albo zorzę, również znajdziemy aplikacje, które nam w tym pomogą. Gorąco zachęcam do wykorzystania smartfonów jako urządzeń ułatwiających fotografowanie.
Wybierając porę na fotografowanie zorzy – będą interesowały nas dane dotyczące księżyca, zachmurzenia i aktywności słonecznej.•© Marcin Dobas / dobas.art.pl
Trzeba pamiętać o jednym: tego typu programy są przydatne, ale musimy również umieć poradzić sobie, gdy nie będzie Internetu albo rozładuje się bateria w telefonie. Dlatego dobrze jest się do wyjazdu przygotować jeszcze w domu, a urządzenie mobilne traktować jako pomoc, a nie jedyne źródło informacji.

Doczytałeś tutaj ? Zapraszam na Facebook’a