OM-D a połączenie z PC

W jednym z ostatnich postów wspominałem o możliwości sterowania aparatami Olympusa za pomocą urządzenia mobilnego takiego jak smartfon lub tablet.

 

Dzięki wifi wbudowanemu w aparat mamy możliwość sterowania aparatem z odległości oraz zmiany wszystkich najważniejszych parametrów takich jak czas, przysłona, balans bieli, tryb fotografowania, rodzaj zdjęć seryjnych itp itd.

Mamy również możliwość bezpośredniego pobrania plików za pomocą połączenia bezprzewodowego na nasze urządzenie. Więcej na ten temat pisałem tutaj

Jedynym mankamentem jest brak aplikacji działającej na komputerach stacjonarnych. Olympus image share dostarczany jest wersji na Android oraz iOS. Brak takiego programu działającego pod Windows lub Mac OS już dosyć dużym utrudnieniem dla osób chcących połączyć aparat z komputerem. Okazuje się jednak że wszechświat nie znosi pustki i było tylko kwestią czasu aby pojawiło się niezależne iprogramowanie pozwalające na połączenie aparatów OM-D z komputerem stacjonarnym lub przenośnym działającym pod systemem operacyjnym Windows.

Program napisany stosunkowo niedawno i cały czas rozwijany ma dosyć toporny interface oferuje wszystkie funkcje które mogą być dla nas przydatne.

Zaczynamy od pobrania programu: https://rebs.biz/files/CC-1.0.4-Setup.exe

 

Następnie tak jak ma to miejsce w przypadku aplikacji Olympus Image Share uruchamiamy WiFi w aparacie. Nie będziemy jednak skanować kodu QR a wszelkie dane połączenia z aparatem będziemy musieli wpisać ręcznie.

Oczywiście jednym z warunków koniecznych będzie posiadanie komputera wyposażonego w łączność WiFi. gdy wyświetlimy dostępne sieci wśród nich znajdziemy również nasz aparat.

 

olympus_image_share_na_komputer_pc8

 

 

Program przed użyciem należy oczywiście skonfigurować zgodnie z instrukcją ( niestety w “pogańskim” niemieckim języku ). Po połączeniu aparatu z komputerem mamy do dyspozycji następujące opcje

 • Photo Import
 • Live Import
 • Remote Control
 • Remote Relase

 

Pierwsza z opcji czyli Photo Import – daje możliwość zaimportowania zdjęć z karty pamięci na komputer z wykorzystaniem połączenia bezprzewodowego. Rzecz bardzo wygodna, choć muszę przyznać, że nie sprawdzałem czy na import zdjęć do komputera ma wpływ to które zdjęcia w aparacie wybraliśmy jako te warte zaimportowania

olympus_image_share_na_komputer_pc2

Kolejna funkcja to Live Import – pozwala ona na ustalenie ścieżki dostępu do plików na naszym komputerze i po wykonaniu zdjęcia aparatem plik bezprzewodowo  przesyłany jest na komputer. Tu już jesteśmy w stanie dokładniej ocenić jakość tej fotografii, ponieważ wiadomo, że ocena zdjęcia na małym ekraniku aparatu ma małą wartość zaś na kilkunasto czy kilkudziesięcio calowym monitorze taka ocena jest łatwa i pewna

 

I wreszcie jedna z ważniejszych opcji tego programu czyli Remote Control Znana doskonale z aplikacji Olympus Image Share dostępnej w Google Play lub w AppStore.

Podobnie jak w przypadku aplikacji mobilnych mamy możliwość sterowania prawie wszystkimi opcjami aparatu. Czas, przysłona, balans bieli, zdjęcia seryjne, pole autofocusa, korekcja ekspozycji, czułość, tryb fotografowania czy prędkość zdjęć seryjnych – to ustawienia, które spokojnie możemy zmieniać z poziomu komputera. Dodatkowo mamy możliwość zapanowania nad Timelapsami – czego jeśli dobrze pamiętam Olympus Image Share już nie oferuje.

olympus_image_share_na_komputer_pc5

Po kliknięciu na przycisk Camera Parameters trafiamy do panelu odpowiedzialnego za tworzenie timelapse i jak widać na poniższym obrazku, również mamy możliwość zmiany wielu parametrów

olympus_image_share_na_komputer_pc4

Praca “na kablu” z komputerem ( tethering ) czy bezprzewodowa współpraca z komputerami a w zasadzie jej brak jest rzeczą, na którą wielu użytkowników narzekało. Program Camera Control – choć dość toporny jeśli chodzi o wygląd jest niezależną aplikacją, pozwalającą na naprawienie tej niedoskonałości. Wszyscy, którzy wykorzystują Olympusy wyposażone w WiFi i pracują z ich pomocą w studio – mają wreszcie możliwość oceny fotografii na monitorze bez potrzeby przekładania karty. Oczywiście pojawia się pytanie czy prędkość przesyłu zdjęcia drogą bezprzewodową może konkurować z prędkością przesyłu zdjęcia kablem, ale jakkolwiek by nie narzekać aplikacja autorstwa ARSoftware – jest super propozycją tym bardziej super, że darmową i szybko rozwijającą się

 

Poniżej informacje o autorstwie programu :

 

 

Copyright:
————

Das Programm und die Dokumentation sind urheberrechtlich geschützt.
Copyright © 2014 ARSoftware – alle Rechte vorbehalten.

E-Mail: mail@andreas-rebs.de

 

P.S. – Czy Was też urzekł komputer z kamerką w kształcie Myszki Miki bo ja nie mogłem obojętnie przejść obok tego netbooka 😉  ?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. A czy istnieje jakakolwiek możliwość wyzwalania, podglądu LV lub bezpośredniego przekazywania zdjęć w aparacie OMD EM5 ? Oczywiście on nie posiada WI-Fi jak młodsi bracia, ale wystarczyło by rozwiązanie przewodowe .
  W nowym firmware OMD-EM1 dodali taką możliwość , która pojawi się z nowym oprogramowaniem, ale co z EM5 ?

  1. nie mam pojęcia. Wiem, że opcja z EM-1 działą i działą świetnie i też czekam na moment, kiedy młodsi bracia EM-1 będą działać na kabelku…

 2. Działa bez problemu z E-P5 jutro sprawdzimy z innymi. Bardzo fajny program i pewnie będzie przydatny.

 3. W komunikacji WiFi z moim OMD EM10 nie chce działać zoom w obiektywie typu “naleśnik”.
  To mój pierwszy wpis, gratuluję witryny no i świetnej polszczyzny…

  1. A który naleśnik. 14-42 EZ ? Powinien działać… W aplikacji po lewej jest taki wysuwany panel gdzie powinno się zmieniać ogniskową. ( mówię o wersji na Androida )

   Sprawdziłbym jeszcze czy nie jest ustawione MF
   Jeśli mówimy o wersji na komputer – to nie wiem czy powinno obsługiwać zmianę ogniskowej. Nie próbowałem chyba

   pozdrawiam
   Marcin

   P.S. Dziękuję

 4. Niestety brak wersji dla systemów OS X. Podobno Adobe Lightroom nie współgra z Olkiem, więc dla posiadaczy Maców, którzy zajmują się fotografią studyjną i potrzebują połączenia: KOMPUTER=APARAT muszą niestety instalować drugi system.

  1. Jest to rzecz , która niestety kulała odkąd pamiętam. Ale z tego co wiem obecny program Olympusa pozwala na tethering./ Na pewno w E-M1 i E-M5II
   Jak w pozostałych nie pamiętam. Szkoda zże nie ma wciąż współpracy pod Lightroomem