Olympus tethering

Wielokrotnie wspominałem o fakcie braku wsparcia aparatów Olympusa dla trybu TETHERING SHOOTING znanego choćby z Adobe Lightroom.

O co chodzi w takim fotografowaniu ?

Aparat połączony jest z komputerem za pomocą kabla zaś komputer w pełni komunikuje się z aparatem.

Do czego to służy ? Przede wszystkim znacząco ułatwia pracę w fotografii studyjnej. Jesteśmy w stanie ocenić ostrość na monitorze komputera a nie małym ekraniku.
Możemy ustawiać parametry ekspozycji z poziomu komputera a wykonane zdjęcie od razu przesyłać na nasz dysk. W momencie naciśnięcia spustu migawki lub wciśnięcia przycisku na klawiaturze, aparat wykonuje zdjęcie i przesyła je bezpośrednio do komputera. Niemalże w tej samej chwili możemy ocenić jakość zdjęcia oglądając je w pełnym rozmiarze na skalibrowanym monitorze. Jesteśmy w stanie wywołać plik, wykadrować i odpada nam czasochłonne przekładanie karty z aparatu do czytnika oraz przebieranie i wybieranie zdjęć z karty.

Od razu na bieżąco widzimy – jeśli popełniliśmy jakiś błąd. Jeśli ostrość ustawiona jest nie tam gdzie powinna albo lampa rzuca brzydki cień. Problemem jest to, że z niewiadomych przyczyn aparaty OLYMPUSa nie wspierają pracy ” na kablu” Kiedyś podobnie jak wielu innych fotografów sygnalizowałem ten fakt prosząc aby informacja o problemie i potrzebach użytkowników trafiła do Japonii. Okazało się że prośba nie pozostała bez odpowiedzi.

Wraz z aktualizacją firmware do OM-D EM-1 pojawił się program OLYMPUS CAPTURE program podobnie jak analogiczna aplikacja na smartphone możliwy jest do pobrania bez opłat.
Do tej pory jednym ratunkiem był półśrodek czyli praca za pomocą WIFI z komputerem  – to program, który opisywałem tutaj Jednak to tylko półśrodek napisany, przez niezależnego programistę.

Za pomocą programu Olympus Capture można sparować EM-1 z komputerem wyposażonym w system MAC OS lub Windows. Na ekranie komputera widać podgląd na żywo, histogram, podgląd wykonanego zdjęcia i cały panel sterowania aparatem. Mamy możliwość zmiany trybu, czasu ekspozycji, przysłony, czułości, balansu bieli, selektywnej zmiany kolorów, kolorystycznego trybu fotografowania w tym użycia różnych efektów.
Jesteśmy w stanie sterować lampą błyskową lub grupą bezprzewodowych lamp błyskowych, możemy wprowadzić korekcję ekspozycji, zmienić zdjęcia z seryjnych na pojedyncze, zmienić sposób pomiaru światłaczy skorzystać z takich funkcji jak wykrywanie twarzy. Mamy możliwość zmiany pliku do którego zapisujemy, czy zapanowania nad stabilizacją obrazu.


Co więcej z poziomu komputera możemy sterować również wyzwalaniem timelapsów. Jesteśmy w stanie zaplanować nawet dokładny czas kiedy timelapse ma wystartować co również wygląda na bardzo przydatną funkcję do zdjęć poklatkowych a zwłaszcza studyjnych zdjęć poklatkowych. Nie ma tej funkcji w aparacie – choć jest możliwość ustawienia czasu jaki minie od uruchomienia zdjęć poklatkowych do wykonania pierwszego zdjęcia.

Aplikacja głównie dla tych, którzy korzystają z aparatu pod dachem – choć bez trudu można sobie wyobrazić pracę w terenie z laptopem.

Bardzo fajny kierunek i niezmiernie cieszy mnie, że ta aplikacja wreszcie powstała. Pytanie czy w najbliższym czasie inne aparaty zostaną rozbudowane o możliwość współpracy z tym programem. Było by świetnie

olympus_capture_tethering_dobas_2
Widoczne okno ustawień zdjęć poklatkowych

 

Sam program możliwy jest do pobrania pod tym linkiem:

http://support.olympus-imaging.com/oc1download/product/index

Wielkie brawa, również za plik pomocy – czyli bardzo szczegółowy podręcznik użytkownika również w języku polskim.