Rybie oko

Obiektywy typu „rybie oko “ są dosyć specyficznym rodzajem optyki. Sięgamy po nie dosyć często i chwilę po zakupie jest to jeden z najczęściej używanych przez nas obiektywów.

Wszędzie gdzie tylko możliwe staramy się wykorzystać twórczo zniekształcenia które oferuje ten obiektyw. W związku z tym, krótko po zakupie wykonujemy masę zdjęć z niewielkiej odległości wszystkiemu co tylko jesteśmy w stanie sfotografować w taki sposób. Uwydatniamy wielki nos fotografowanych osób, robimy zdjęcia kotom i psom z kilku centymetrów i nagle nasze portfolio przepełniają zdjęcia wykonane tą metodą. Bombardujemy naszych znajomych dziesiątkami tego typu fotografii a po niedługim czasie obiektyw ten „trafia do lamusa “ a nas przestaje radować zniekształcenie jakie oferuje obiektyw.

Krótko mówiąc jeżeli nie potrzebujemy obiektywu typu rybie oko do naszej pracy, na przykład wykonywania panoram sferycznych czy fotografii podwodnej – najprawdopodobniej obiektyw ten dość szybko nam się znudzi. Pamiętajmy jednak o tym, że oprócz charakterystycznych zniekształceń, obiektyw ten oferuje bardzo szeroki kąt widzenia. Możemy to wykorzystać choćby w fotografii krajobrazowej. Jeśli ustawimy linię horyzontu pośrodku ujęcia, tak aby obiektyw nie było pochylony ani w dół ani w górę tylko idealnie wypoziomowany, zniekształcenia krajobrazu zostaną zredukowane do minimum. Łatwo się o tym przekonać jeśli zapowiemy obiektyw “fisheye” na aparat i patrząc w wizjer skierujemy go w dół a następnie powoli będziemy przesuwać go pionowo w górę. Zauważymy wówczas, że najbardziej widoczne zniekształcenia pojawią się gdy aparat jest wycelowany pod stosunkowo dużym kątem w górę lub w dół, natomiast gdy linia horyzontu będzie przebiegać przez połowę naszego zdjęcia zniekształcenia będą prawie niewidoczne. Tak wykonane zdjęcia krajobrazowe, będzie wówczas wyglądać niczym niewielka panorama albo zdjęcie wykonane ultra szerokokątnym obiektywem. Warto więc pamiętać, że jedną z cech obiektywu rybie oko – oprócz charakterystycznych zniekształceń i “wyginania” fotografowanych obiektów jest szeroki kąt widzenia. Tę cechę z powodzeniem możemy wykorzystać odpowiednio ustawiając aparat.

Powyższa fotografia wykonana za pomocą obiektywu Samyang 7,5mm do systemu Mikro 4/3