Lampa błyskowa UFL-2

UFL 2 test

 

Bardzo ważnym elementem fotografii podwodnej są lampy błyskowe. W zestawach stosuje się jedną, dwie, trzy lub cztery lampy błyskowe umieszczone na

specjalnych ramionach pozwalających na odsunięcie ich od obiektywu i ustawienie w dowolnej pozycji. Lamp używamy z kilku powodów. Po pierwsze – co jest oczywiste mamy więcej światła w miejscu gdzie i tak go brakuje co pozwala na zastosowanie krótszych czasów czy imitowanie oświetlenia słonecznego. Po drugie światło którego używamy jest światłem o znanej temperaturze barwowej. Znika jeden z problemów związanych z fotografowaniem pod wodą czyli problem balansu bieli. Temperatura barwowa światła zmienia się wraz z głębokością, a więc cały czas musimy korygować ustawienia aparatu ( uzyskanie odpowiedniego ustawienia RAWów w “postprocessingu” jest trudne i czasochłonne ) Kiedy stosujemy oświetlenie błyskowe – bez względu na głębokość dysponujemy cały czas światłem o takich samych parametrach.

UFL 2 test

Lampa UFL-2 zdaje się być wynikiem współpracy dwóch firm. Producenta podwodnych lamp błyskowych – Sea & Sea, oraz Olympusa. Obudowa wykonana jest przez Sea & Sea – i wyposażona w standardowe mocowanie typu YS oraz odporna na zanurzenie do głębokości 60 metrów, zaś środek to nic innego jak lampa FL-36 R

Podobnie jak lampy RC ( FL36R lub FL50R ) pozwalają na komunikowanie się aparatu z lampą za pośrednictwem serii krótkich przedbłysków. Jest to bardzo dużym plusem tej lampy – wszystkie aparaty obsługujące bezprzewodową komunikację z lampą – można połączyć z fleszem za pomocą kabla światłowodowego, którym przekazywane sa przedbłyski – sterujące błyskiem.

Oprócz wyzwalania światłowodowego – lampa na swoim prawym boku posiada gniazdo umożliwiające podłączenie zwykłego przewodu.

Tylna ścianka lampy wyposażona jest w wyświetlacz, cztery przyciski, pokrętło, guzik TEST diodę AUTO CHECK i oczywiście pojemnik na baterie.

UFL 2 test

Pojemnik na baterie zamykany jest zakręcanym dekielkiem z pojedynczym oringiem. Minusem lampy – jest fakt, że zasilana jest tylko dwoma paluszkami. Gdyby zastosować 4 jak w przypadku analogicznych lamp – na przykład INON czas ładowania miedzy błyskami mógłby być dużo krótszy. Ten w przypadku UFL-2 nie jest powalający bo to około 6 sekund. Fakt, Obsługa flasha jest w pełni analogiczna do obsługi lampy FL-36

Na tylnej ściance znajdują się 4 przyciski na tyle duze, ze można je spokojnie naciskać nawet w rękawicy suchego skafandra.

LIGHT – czyli podświetlenie wyświetlacza
ZOOM
– bardzo ciekawa funkcja dość rzadko spotykana w podwodnych lampach. Kąt rozsyłu światła zależy od ogniskowej obiektywu którą stosujemy. W przypadku większości lamp reklamuje się  duży kąt rozsyłu światła co  jest przydatne w fotografii z szerokokątnymi obiektywami jednak kate ten jest stały. Funkcja zoom jest o tyle cenna, że umożliwia nam na bardziej efektywne wykorzystanie błysku. Po co oświetlać wielką powierzchnię, skoro fotografujemy tylko mały kawałek tej powierzchni ? Dzięki zastosowaniu zoom’a – możemy uzyskać liczbę przewodnią 36 !!
MODE – pozwalający na dostęp do menu lampy
POWER –
przycisk włączania i wyłączania lampy.

Kolejną ciekawa funkcją jest funkcja FP – czyli możliwość współpracy lampy z aparatem na czasach dużo krótszych niż standardowe czasy synchronizacji. Dzięki funkcji FP czasy synchronizacji mogą dojść do 1/8000 s w przypadku współpracy z lustrzankami E3 / E5 /E30. Lampa zamiast jednego błysku – emituje serię krótkich błysków. Można to wykorzystać podczas zdjęć makro, gdzie krótki czas ekspozycji – eliminuje światło wypełniające i pozwala na uzyskanie czarnego tła w przypadku fotografii makro.

Dane Techniczne

Liczba Przewodnia
Automatyczna zmiana
36: przy ogniskowej 42 (85 mm dla fimu małobrazowego)
20: przy ogniskowej 12 mm (24 mm dla fimu małobrazowego)
(Na lądzie, przy pełnej mocy błysku)
kąt rozsyłu światła
Automatyczna zmiana
przy 12 mm: góra / dół 61°, lew / prawo 78°
przy 42 mm: góra / dół 21°, lew / prawo 28°
Ilość błysku
AA baterie alkaliczne
około 100 błysków
AA NiMH (2400 mAh):
około 200 błysków
Czas ładowania ( pełna moc )
AA baterie alkaliczne
około 8 sekund
AA NiMH (2400 mAh):
około 6,5 sekundy
Tryby
TTL AUTO, AUTO, MANUAL, FP TTL AUTO,
FP MANUAL, RC, SL AUTO, SL MANUAL
Temperatura barwowa
5400 K
Wodoodporność
60 m
Wymiary
120 mm (szerokość) × 152 mm (wysokość) × 135 mm (głębokość)
Waga
425 g bez baterii

Kolosalnym plusem lampy UFL-2 jest fakt, że spokojnie mozna korzystać z niego na powierzchni. Większość lamp podwodnych ogranicza się tylko do działania pod wodą. UFL-2 spokojnie mozna wykorzystywać w ten sam sposób jak lampę FL-36 R

UFL 2 test

UFL 2 test