BZ WBK PRESS FOTO

Chwilkę temu wróciłem z Gali wręczenia nagród w konkursie BZ WBK PRESS FOTO – jednego z dwóch najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej.

Zaczęło się od telefonu podczas któregoś z moich wyjazdów. Byłem nad Bałtykiem odbieram telefon i słyszę prośbę o RAWy do jutra do 12:00. Nerwowo zacząłem zastanawiać się gdzie te RAWy mam i czy będę miał do nich dostęp z wyjazdu. Okazało się na szczęście że jeden z dysków, który miałem ze sobą był tym szczęśliwym nośnikiem na którym pliki były zapisane. Potem list z zaproszeniem, a dziś Gala Wręczenia Nagród

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

W tym roku odbyła się 12 edycja tego konkursu  Wyboru laureatów spośród 6379 zdjęć dokonało jury pod przewodnictwem Macieja Jeziorka z Forum Polskiej Agencji Fotografów w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Agnieszka Rayss.

Jest mi niezmiernie miło, że wśród zauważonych i docenionych fotografii znalazła się jedna z moich prac. Jeszcze milej było odbierać nagrodę z rąk takiego fotografa jakim jest Chris Niedenhtal.
Autor między innymi znanej zapewne wszystkim fotografii “Czas Apokalipsy”.

Podczas gali wręczenia nagród odniosłem wrażenie, że zdecydowana większość fotografów odebrała nagrody za fotografie z zupełnie innej dziedziny niż ta, którą zajmują się na co dzień.
Ludzie fotografujący sport odbierali zdjęcia z kategorii przyroda, Ci, którzy zazwyczaj fotografują architekturę odbierali nagrody w kategorii sport. Również w moim przypadku – osoby, głównie siedzącej w przyrodzie i krajobrazach nagroda przypadła w kategorii życie codzienne. Może jest tak, że “siedząc” w jakiejś dziedzinie fotografii mamy świeże spojrzenie na inną dziedzinę… Nie wiem !

Marcin Dobas BZ WBK PRESS FOTO
E-M5II + mZD 12-40

Samo zdjęcie powstało na targu rybnym w Negombo. Starałem się dokumentować co na tym targu można znaleźć bo okazuje się że poławiane tam jest w zasadzie wszystko co się rusza bez względu na to czy jest zagrożone, krytycznie zagrożone czy na granicy wyginięcia. Sam targ dostarczał jednak również mnóstwo ciekawych kadrów. Między innymi wędrując nieopodal stoiska z tuńczykami zauważyłem dość ciekawy zlepek elementów. Ładna torba z “szybką” wykonana z czegoś co imitowało skórę, wewnątrz torby ryba, imitacja Rolexa na nadgarstku i wreszcie podniszczona podobizna Chrystusa w portfelu z podpisem “Our Savior” – Nasz Zbawiciel. Ułamek sekundy na zauważenie motywu, podjęcie decyzji o wykonaniu fotografii, ustawieniu kadru i wykonanie kilku zdjęć. Jak zwykle w takich sytuacjach doskonale sprawdziła się bezgłośna migawka elektroniczna.

Sam targ to kopalnia kadrów. “Stoiska”wyglądają bardzo różnie od bogatych gdzie znajdziemy ryby i owoce morza popakowane w kolorowe skrzynki, po bardzo skromne na których bose dzieciaki handlują wszystkim co udało się im gdzieś złowić czy znaleźć . Poniżej kilka kadrów z tego miejsca.

Marcin Dobas / National Geographic Polska
E-M5II + mZD 9-18
Marcin Dobas / National Geographic Polska
E-M5II + mZD 12-40
Marcin Dobas / National Geographic Polska
E-M5II + mZD 12-40
Marcin Dobas / National Geographic Polska
E-M5II + mZD 12-40

fot. Diana Krasa

fot. Diana Krasa

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejna miła rzecz to znajomi nagrodzeni podczas konkursu. Rafał i Diana z DR5000 otrzymali III nagrodę za fotoreportaż w kategorii człowiek za rewelacyjną relację z Przystanku Woodstock. Więcej zdjęć z tej serii znajdziecie na ich stronie internetowej. Reasumując było miło fajnie sympatycznie i motywująco.