Marcin

Marcin Dobas – fotograf National Geographic, specjalizujący się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Ukończył studia na wydziale geologii i pracuje jako ratownik górski i pilot wycieczek. Członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. Marcin spędził z aparatem sporo czasu w takich miejscach jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Szwecja, Finlandia, Grenlandia, Maroko, Egipt, czy Wielka Brytania koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody i krajobrazów tych miejsc. Jego fotografie są publikowane w różnych miejscach Świata w magazynach, książkach i kalendarzach.

W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa “Fotowyprawy czyli dziewięć opowieści o fotografii“.

Jestem ratownikiem Górskim, przewodnikiem i fotografem. Moje pasje to fotografia, góry nurkowanie i dalekie podróże. Fascynują mnie odległe nietknięte przez człowieka miejsca. W swoich fotografiach staram się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierzam za aparatem kolejne kraje i zakątki a relacjami z tych podróży dzielę się w pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy publikowanych fotografiach. Fotografuję wszędzie tam, gdzie tylko jestem w stanie. Podczas uprawiania wspinaczki, eksploracji jaskiń, skitouringu czy nurkowania. Dlatego sprzęt z którego korzystam musi być lekki odporny i niezawodny. Wszelka obróbka graficzna zamieszczonych tu zdjęć jest zgodna z etyką fotografii przyrodniczej i reporterskiej.

O sprzęcie

Często pada pytanie czym fotografuję. Zacząć należy od tego, że aparat jest tylko narzędziem. Takim samym narzędziem jak pędzel czy kredki. Oczywiście lepsze narzędzia ułatwiają pracę – ale chyba nie ma sensu spędzania zbyt wiele czasu na rozmowie o pędzlach…
Rzecz, która chyba w fotografii podróżniczej jest najważniejsza to zaufanie do sprzętu którym pracujemy. Nie możemy zyć w ciągłym strachu, że jeśli wyjmiemy aparat w deszczu to on nam odmówi posłuszeństwa, lub, że jeśli będziemy fotografowali w na pustyni to aparat nam się popsuje od wszędobylskiego piasku

Na powierzchni
Często fotografuje w warunkach trudnych. Na lodowcach, w tropikach, albo na pustyniach. Od sprzętu wymagam przede wszystkim aby był on niezawodny i odporny na pył, kurz, mróz, czy złe warunki atmosferyczne.
Moim zdaniem aparat do fotografii podróżniczej musi być mały i lekki. W tej chwili używam tylko bezlusterkowców. Od pewnego czasu pracuje aparatami Olympus OM-D.
Po ponad 10 latach całkowicie przestałem fotografować lustrzankami , które przegrywają z aparatami z systemu mikro 4/3 pod względem wagi i gabarytów.

Pod wodą
Obecnie pod wodą używam aparatu Olympus OM-D w obudowie podwodnej wyposażonej w ramiona i lampy UFL-3. Moimi ulubionymi obiektywami są M.Zuiko Digital 8mm f/1.8 PRO i M.Zuiko Digital 60mm f/2.8 macro ze skalą odwzorowania 1:1

Najważniejsze
Nie ma znaczenia którego z aparatów używam, zawsze korzystam ze stabilnego statywu i zapinam do niego dobry obiektyw. Nawet najdroższe i najlepsze aparaty są nic nie warte gdy zdjęcie będzie poruszone i wykonane kiepskim obiektywem. Nawet najlepszy sprzęt jest nic nie wart jeśli nie będzie obsługiwany przez dobrego fotografa.

O partnerach

Dziękuję moim wszystkim mecenasom. Dzięki wam jest mi dużo łatwiej pracować i zajmować się tym, co chciałbym robić najlepiej. Czasem może się wydawać, że nie działam na waszą korzyść, tłumacząc, żeby inwestować w wyjazdy i doskonalenie warsztatu, a nie w sprzęt fotograficzny, lub tłumacząc, że aparat ma znaczenie, ale najważniejszy jest ten, kto naciska na spust. Prawda jest jednak taka, że nabierając umiejętności i doświadczenia i tak zmienimy sprzęt na lepszy. Zmienimy, bo zwiększą się nasze potrzeby, a wiedza pogłębi. Ważne, aby robić to świadomie. Dziękuję za to, że doceniacie moją pracę i swoim wsparciem przykładacie się do powstania każdego mojego zdjęcia. Wspierają mnie i umożliwiają korzystanie ze swoich produktów :

Napisz do mnie

Więcej informacji

Przez większość czasu jestem w terenie na zleceniach więc nie mam możliwości odpisać od razu na wszystkie komentarze i emaile. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość – postaram się odpisać tak szybko jak to tylko będzie możliwe.

0048 725 185 274