Publikacja w National Geographic – rezusy

Rezus, makak rezus (Macaca mulatta) – Małpa z rodziny makakowatych. Ważą od 6 do 12 kg i łączą sie w stada

Stada te liczą nawet do 200 osobników. Stadu przewodzą samice. Rezusy są małpami bardzo głośnymi. Potrafią pływać i lubią przebywać w wodzie. To co ciekawe to fakt genetycznego i fizjologicznego podobieństwa do człowieka wykorzystywane były i są jako zwierzęta doświadczalen. To pierwsze małpy, które zabranow kosmos. U rezusów po raz pierwszy wykryto istnienie białka Rh.

Mimo iż w pewnych kulturach wykorzystywane do badań i testów na zwierzętach w  wielu miejscach czczone jako święte zwierze. Jednym z takich miejsc jest Swayambunath Monkey Temple w Kathmandu w Nepalu. Tam właśnie wykonałem serię tych fotografii podczas prowadzonej przeze mnie fotowyprawy do Nepalu.

Pierwsze dwa zdjęcia wykonałem obiektywem 9-18 ( odpowiednik 18-36 dla małego obrazka).
Obiektyw zapięty do OM-D EM-1 a scena dodatkowo doświetlana zewnętrznie wyzwalaną lampą błyskową FL-36 R ( analogicznie jak w przypadku zdjęcia Papugi Kea )

Zdjęcie kontrastowe wykonałem obiektywem m.zd 75mm f1.8 z tym samym korpusem. Zdjęcie wykonane w trybie manualnym – wkrótce pojawi się backstage jak powstało to zdjęcie i opis dlaczego dużo łatwiej zrobić coś takiego z wykorzystaniem elektronicznego wizjera a nie matówki 😉

Fotografując rezusy trzeba jednak być bardzo ostrożnym. To zwierzęta, które bez wahania potrafią zaatakować, ugryźć, walnąć fotografa albo coś mu ukraść włączając w to aparat fotograficzny. Za każdym razem więc podchodząc blisko do rezusów owijam pasek aparatu ciasno o nadgarstek i staram się “mieć oczy dookoła głowy”

Doczytałeś tutaj ? – zapraszam na Facebook’a