PhotoArk w Polsce

„National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków”

Od 24 Października na PGE Narodowym w Warszawie

„Szaleństwem jest pogląd, że możemy niszczyć gatunki i ekosystemy jeden po drugim bez konsekwencji dla nas samych. Ratując je, tak naprawdę ratujemy sami siebie” – Joel Sartore, fotograf i członek Towarzystwa National Geographic

„National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków” prezentująca wybrane zdjęcia fotografa i członka Towarzystwa National Geographic Joela Sartore będzie dostępna na PGE Narodowym w Warszawie już od 24 października. Ekspozycja jest częścią projektu Photo Ark, mającego na celu podniesienie świadomości o problemie ginących gatunków i zachęcenie do zaangażowania się w ich ochronę.

Ponad 10 lat temu fotograf National Geographic Joel Sartore rozpoczął realizację projektu Photo Ark w swoim rodzinnym mieście Lincoln w stanie Nebraska. Do chwili obecnej odwiedził z aparatem 40 krajów i sfotografował przedstawicieli ponad 7 tysięcy gatunków zwierząt. Docelowo, w tym niecodziennym fotograficznym archiwum, ma znaleźć się 12 tys. zdjęć przedstawicieli ptaków, ryb, ssaków, gadów, płazów i bezkręgowców. Sartore fotografuje zwierzęta duże i małe z równym zaangażowaniem i szacunkiem. Efektem jego pracy są piękne, kameralne i przykuwające uwagę portrety.

Celem projektu jest nie tylko stworzenie archiwalnych materiałów z myślą o przyszłych pokoleniach – w ramach prowadzonych działań stworzono rozbudowany program ochrony gatunkowej, który jest realizowany z pomocą osób i organizacji z całego świata.

Wernisaż wystawy na PGE Narodowym uświetnił sam jej autor Joel Sartore, który przyjechał do Polski na zaproszenie stacji National Geographic. Celem jego wizyty był również Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, w którym artysta wykonał wczoraj sesję zdjęciową, uwieczniając na fotografiach wybrane gatunki zwierząt. W kręgu jego zainteresowań znalazły się m.in. bawolec rudy (Alcelaphus caama), takin złoty (Budorcas bedfordi), koziorożec syberyjski (Capra sibirica) czy sambar kropkowany (Rusa alfredi).

Orangutan borneanski (Pongo pygmaeus)

Prezentacja – co nie było zbyt wielkim zaskoczeniem – była bardzo wciągająca przejmująca i motywująca. Przygotowana świetnie zarówno przez Joela jak i przez organizatorów, którzy zadbali nawet o symultaniczne tłumaczenie i zestawy słuchawkowe dla każdego. Na sali oprócz zaproszonych gości znalazła się spora grupka dzieci, które wpatrzone w Joela jak w obrazek z rozdziawonymi ustami patrzyły na kolejne zdjęcia przedstawiające kolejne zagrożone gatunki. To kolejna tego typu prezentacja po której coraz bardziej uświadczam się w przekonaniu, że moją rolą jako fotografa przyrodniczego jest nie tylko dostarczanie ładnych obrazków, ale również opowiadanie historii z nimi związanych w taki sposób aby zdjęcia “robiły coś dobrego” dla przyrody. Nie da się ukryć że cały projekt PhotoArk nie tylko jest tytaniczną pracą ale również ma szansę mocno pomóc w edukacji.

Joel Sartore

 

Po prezentacji nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy.  Każde ze zwierząt sfotografowane jest na jednolitym białym lub jednolitym czarnymm tle. Taka jest idea całego projektu i dzięki temu nie koncentrujemy się na rozmiarze zwierzęcia ale na jego cehach. Mysz, podobnie jak słoń zajmuje taką samą część kadru a my w sumie patrząc na zdjęcie możemy jedynie domyślać się  jak duży może być dany zwierzak.  Rewelacyjnie przygotowana sala, ładne dopracowane wydruki (Przygotowane przez Centrum Druku Futura) dobre oświetlenie – to wszystko sprawia, że zwiedzanie wystawy jest czystą przyjemnością. Do tej pory wystawa prac Joela Sartore była pokazywana w wybranych miastach w Stanach Zjednoczonych, a także w Portugalii i Włoszech.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 25 października do 16 listopada 2017 roku codziennie w godzinach 10:00-20:00 na terenie PGE Narodowego (wejście przy recepcji głównej od Alei Zielenieckiej).
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

 

Photo Ark to obok wystawy również materiały edukacyjne dla szkół, strona internetowa, albumy, artykuły w magazynie National Geographic, działania w mediach społecznościowych opatrzone hasztagiem #RatujmyRazem oraz inne aktywności organizowane we współpracy z partnerami.

Od 21 października o godz. 21:00 na National Geographic oraz w soboty od 28 października o godz. 18:00 na Nat Geo Wild można oglądać premierowe odcinki serii dokumentalnej „Projekt Photo Ark”. Produkcja zabierze widzów w podróż śladami Joela Sartore, podczas jego misji portretowania ginących gatunków fauny. Zobaczymy, jak powstały fotografie lemurów na Madagaskarze, rysi iberyjskich w Hiszpanii czy przedstawiciela nielotnego ptaka z rodziny kiwi w Nowej Zelandii.

Partnerem wystawy jest Cyfrowy Polsat. Patroni medialni: Onet, Radio Zet, Ströer, National Geographic Odkrywca. Wystawa „National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków” została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.