OLYMPUS Wildlife Project

To międzynarodowy – polsko, niemiecko, rosyjski projekt fotograficzny w, którym mam przyjemność uczestniczyć. OLYMPUS Wildlife Project to seria wypraw w odległe i dzikie zakątki świata podczas, których dokumentować będę życie dzikich zwierząt. W projektach udział biorą fofotgrafowie, dziennikarze i filmowcy. Pierwszy kierunek, który obraliśmy to Kamczatka ze względu na swoje bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe.

Podczas wyprawy zbierać będę materiał dla National Geographic Polska, który objął również wyprawę swym patronatem

Co jest takiego wyjątkowego w Kamczatce?

Kamczatka. Połozona na szerokości geograficznej Wielkiej Brytanii, wielkości Włoch stanowi absolutnie unikalny rejon w skali Świata. Na jej odrębność i osobliwość złożył się jeden element – położenie. Półwysep Kamczacki stanowi klin wbijający się w Pacyfik,  oddzielający Morze Ochockie od Morza Beringa. Ma to wpływ na klimat jak i na szatę roślinną regionu.

Kamczatka to tez Pacyficzny Pierścień Ognia, Stąd na Półwyspie ok. 300 wulkanów, z których ok. 10 % jest nadal aktywnych, to też gejzery. Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że słynną Dolinę Gejzerów odkryto dopiero w 1941 roku. Tak dochodzimy do drugiego powodu, dlaczego wybieramy się właśnie na Kamczatkę. Leżąca na peryferiach Imperium, najpierw carskiego a później sowieckiego, kraina ta zawsze była rejonem dzikim i słabo zaludnionym.  Brak ludzi, przemysłu czy kopalń pozwolił przyrodzie zachować się w stanie niemal nienaruszonym. Nie dziwi więc, że na Kamczatce jest sześć obszarów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Królem Tego regionu jest niedźwiedź  brunatny będący podstawowym celem naszej wyprawy. Mieszka ich na Półwyspie ok. 10 000, więc możemy śmiało przyjąć, że uda nam się spotkać choć kilka z nich. Latem najłatwiej spotkać je nad rzekami i obserwować ich łowy na łososie, które płyną na tarło.

to wyjątkowy fragment naszej planety. Dziki, odludny z zapierającą  dech przyrodą, dzikimi zwierzętami i, co najważniejsze, wciąż niezdeptany przez turystów. Łatwiej tam spotkać niedźwiedzia niż autokar z turystami

Do wyprawy pozostało

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Niedźwiedzi

Wulkanów

Czynnych wulkanów

Założenia wyprawy

Głównym celem projektu jest dokumentowanie dzikich i ciekawych przyrodniczo miejsc. Podstawowym celem wyjazdu na Kamczatkę są niedźwiedzie, które w rejonie Jeziora Kurylskiego pojawiają się razem z łososiami płynącymi na tarło. To moment kiedy te wielkie drapieżniki mają możliwość najeść się do syta. Do syta to chyba nawet za mało powiedziane. Część z niedźwiedzi jest tak obżarta, że nie bardzo ma siłę wstać.

Oprócz niedźwiedzi będę “polował” również na orki, uchatki i wulkaniczne krajobrazy. Planuję wykonywać ujęcia z powietrza, z ziemi jak również podwodne. Jeśli tylko uda się wejść do wody z uchatkami, orkami albo “misiami” na pewno będę starał się skorzystać z możliwości aby przywieźć jak najciekawszy materiał zdjęciowy.

Trasa

Pietropawłowsk Kamczacki

Kurylskie jezioro

Ocean Spokojny

Przygotowania i relacja:

W tym miejscu znajdziecie opis problemów związanych z przygotowaniem do wyjazdu poczynając od wniosków wizowych poprzez sprzęt a na przepisach na miejscu kończąc.

Na blogu  w miarę na bieżąco będziemy relacjonować wydarzenia i postępy pracy na wyprawie. Jako, że Kamczatka jest dość izolowanym miejscem a będziemy działać raczej w sporej odległości od cywilizacji relacja nnie będzie prowadzona na żywo a z lekkim opóźnieniem.

Dzięki urządzeniu GARMIN InReach na bieżąco będzie można śledzić nasze położenie. Jeśli chcecie być na bieżąco z relacjami z pracy fotografa i filmowcza biorących udziałw projecie Olympus Wildlife – zachęcam do czytania bloga.

Wsparcie wyprawy.

Partnerzy i patronat wyprawy.

Loqwepro

Sprawdź gdzie jesteśmy

Napisz do mnie

Więcej informacji

Przez większość czasu jestem w terenie na zleceniach więc nie mam możliwości odpisać od razu na wszystkie komentarze i emaile. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość – postaram się odpisać tak szybko jak to tylko będzie możliwe.

0048 725 185 274