Jeszcze tylko przez tydzień w Lublinie można podziwiać zdjęcia Sebastiao Salgado podczas wystawy Genesis. Na wystawie znajdują się 244 czarno-białe fotografie.
Powstały one w latach 2004-2011 i składają się na cały cykl cykl “GENESIS”. Fotografie całego cyklu z resztą tak jak poprzednie projekty robią na mnie gigantyczne wrażenie. Raz, że miejsca niecodzienne, dwa, że sposób ich ukazania również godny pozazdroszczenia. Mimo, że w fotografii brakuje barwy to nie przeszkadza to w odbiorze, wręcz przeciwnie. Sądzę, że nawet osoby zajmujące się analizowaniem wykresów i szumów bedą mieli sporo do roboty na zdjęciach nie brakuje ziarna podobnie jak na wystawie Steva McCurry 🙂
Myślę, że autora nie trzeba przedstawiać. Brazylijczyk znany jest choćby z takich projektów jak “Workers” czy “Migrations”
Przylgnęła do niego nazwa “Fotograf rynsztoków” W poprzednich projektach kładł wielki nacisk na pokazanie biedy, głodu, chorób, społecznych tragedii czy wyzysku pracowników albo pracy ponad siły z własnej woli jak ma to miejsce choćby w kopalniach złota. Gorąco polecam film pod tytułem “Sól Ziemi” dotyczący pracy Sebastiao.
Ten projekt dotyczy środowiska naturalnego pokazując zarówno jego piękno jak i kruchość i wrażliwość.
Autor pokazuje najdalsze zakątki naszej planety: Góry lodowe, pustynie, oceany ale również zwierzęta ale i ludzie. Ludzie, którzy jeszcze żyją w miarę podobnie do swych przodków. Podczas realizowania projektu Brazylijczyk odwiedził 30 krajów odwiedzając indonezyjskie dżungle, pustynię Kalahari, Syberię, Madagaskar czy Antarktykę. Podróżował pieszo, samolotem, statkiem, kajakiem czy nawet balonem ( zazdroszczę budżetu 😉 )
Przy okazji projektu autor wydał również album w limitowanej edycji wraz z wydawnictwem Taschen. 2500 egzemplarzy o formacie 70×46 cm, sygnowanych przez autora. Dwa tomy oprawione w skórę, wraz ze stojakiem do książki opakowane w skrzynię z wiśniowego drewna. Całość waży 59 kg i gdyby ktoś miał ochotę taką książkę sobie sprawić kosztuje to jedyne 3000 dolarów.
Dla mniej wymagających pozostaje zadowolić się książką o wymiarach 24×35 cm już bez autografu autora.
Wystawę trwa od końca maja i można oglądać w Centrum Spotkania Kultur mieszczącej się przy Placu Teatralnym 1 w Lublinie.
Czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10-20.
Bilety w cenie 8-14 zł. W środy w godz. 12-18 wstęp wolny.
Kuratorką i projektantką aranżacji wystawy jest Lélia Wanick Salgado.
Ekspozycja prezentowana jest w dwóch salach, na poziomach +1 oraz -1.